Ik gadu TDA Zīle dejotāji slepenā balsojumā izraugās “Gada dejotājus”. Šosezon – Zīles 50.sezonā – šo kolēģu atzinību izpelnījušies divi īpaši dejotāji – Luīze, kura ir viena no spilgtākajām Zīles jaunā dejotāju viļņa pārstāvēm un Kristaps, kurš varētu būt autors vienam no iespaidīgākajiem rekordiem TDA Zīle vēsturē: Pirmdienā pirmais mēģinājums, piektdienā – pirmais koncerts.

Bet nu laiks ar Zīles gada dejotājiem iepazīties tuvāk.

GADA DEJOTĀJA LUĪZE

Pateicoties vecmammai, kura ir liela deju fane, Luīze dejo jau kad bija pavisam maza. Un no tā laika Luīze ir kļuvusi pati par deju fani. Sāka dejot Dzīpariņā un pēc tam pārgāja dejot uz deju kolektīvu Daina. Vēlāk jau, kad gribējās pievērsties dejošanai nedaudz nopietnāk, tad, meklējot citus deju kolektīvus Ķekavā, izlēma pievienoties TDA Zīle. Pirmo reizi atnākot uz mēģinājumu, esot bijis nenormāls uztraukums un bailes.

Pirmā deja, ko Luīze dejoja Zīlē bija deja “Gaiss”. Koncertu gan diemžēl vairs neatceras. Bet Luīzes lielais sapnis bija kādreiz dejot “Dejotprieku”, ko šogad arī ir izdevies piepildīt. “Katru reizi, kad uzej uz skatuves un dejo to deju, tad nedaudz tāda neparasta sajūta rodas,” stāsta Luīze. Viņas otra mīļākā deja un ko ļoti arī gribētos nodejot ir “Saule brida rudzu lauku”. Luīze turpina: “Kaut arī Zīlē šī deja ir ļoti bieži dejota, man vēl nav sanācis iekļūt dejas sastāvā. Šī deja ir ļoti skaista un vienmēr gribējies būt šajā dejā.”

Luīzei no iepriekšējiem koncertiem ir sirdī iekritis Iļģu jubilejas koncerts Arēnā Rīga, kur kopā ar šī gada dejotāju Kristapu dejoja kopā deju “Baltu puķi guni kūra.” Luīze atklāj: “Man īstenībā patīk tas stresiņš koncertos, kad ir maz laika, lai paspētu pārģērbties. Un tas uzdzen tādu nelielu adrenalīnu. Protams, nav forši, kad pa divām dejām ir jāpārsprauž Bārtas vainags, bet tas stresiņš dažkārt ir…nu tā forši.”

 

Ātrie jautājumi Luīzei:

Klasika vai kārtīga treniņstunda? Klasika

Jaunrades dejas vai klasika? Klasika

2 lietas, ko mēs, Zīlē, par tevi nezinām? Nav nekas tāds.

Dejot uz slidenas grīdas vai nelabvēlīgos apstākļos? Dejot uz slidenas.

Enerģiskās vai liriskās dejas? Liriskās.

Rafaello vai marinēts gurķis? Rafaello

Fonogramma vai dzīvais izpildījums? Dzīvais izpildījums.

Dejotāju balle ar vai bez priekšnesumiem? Ar priekšnesumiem.

Kur Tu gribētu ar Zīli kopā uzstāties? Operā.

Foršākā Zīles tradīcija? Vārda dienas koncerts.

 

Kad Luīzei jautā, vai ir jēga nākt dejot uz Zīli, tad Luīze atbilde: “protams, ka ir! Tieši tas, ka Zīle nedaudz atšķiras no pārējiem kolektīviem un dejotāju saliedētība, un draudzība ir tas, kas padara Zīli īpašu.”

 

GADA DEJOTĀJS KRISTAPS

Kristapa dejošanas sākumceļa stāsts varētu būt līdzīgs kā daudziem citiem dejotājiem Latvijā. Bērnudārzā iesāka savas pirmos deju soļus, pēc tam turpinājis skolā, tam visam pa vidu pamēģinājis arī citādākas dejas, piemēram, salsu un čaču, ir arī ņēmis nelielas atelpas no dejošanas, bet kā redzam šobrīd, Kristaps turpina aktīvi dejot tautiskās dejas.

Kad Kristapam jautā, kā viņš atnāca uz Zīli, tad viņš nedaudz sasmejas. Kristapu dejot Zīlē bija uzaicinājusi Ilze. Pēc pāris dienām Kristaps bija nolēmis pamēģināt. Ilze pačukstēja Kristapam, ka klusām ir pateikusi vadībai par viņa ierašanos. Kristapam, atnākot uz mēģinājumu, situācija šķita normāla. Pēc kāda brīža sāka likties nedaudz aizdomīgi, jo daudzi nāk un sveicinās un ar jautājumu “Nu, tu tad tas jaunais dejotājs, ja?”. Un kā izrādās, Ilze nevis bija pateikusi klusām tikai vadībai, bet visai Zīlei, kas nozīmē, ka visi gaidīja jauno dejotāju.

Kristapa pirmais koncerts notika neilgi pēc pirmā mēģinājuma, proti, tajā pašā nedēļā. Un viena no pirmajām Kristapa dejām bija Meitu māte. Kristaps atminās, ka bija interesants gadījums dejojot: “Es kā jau jaunais dejotājs vēl visiem nebiju iegaumējis vārdus, bet tā pēc vizuālā es atpazīstu. Tā nu dejojot Meitu māti, es dodos pie savas deju partneres, bet saprotu, ka tur nav tās meitenes, kas bija mēģinājumā. Skatos uz vienu pusi, uz otru un neredzu, kur viņa ir. Viena cita meitene uz mani skatās un māj ar galvu, tā kā mēģinot pateikt, ka man ar viņu jādejo. Bet es viņai pretī noraidoši māju pretī. Man nebija beigās citu variantu kā pie viņas iet un turpināt dejot. Skatītājiem no malas noteikti bija interesanti skatīties.”

Ātrie jautājumi Kristapam:

Klasika vai kārtīga treniņstunda? Kārtīga treniņstunda.

Jaunrades dejas vai klasika? 50/50

2 lietas, ko mēs, Zīlē, par tevi nezinām? Es nezinu un man nav ne jausmas.

Kur Tu gribētu ar Zīli kopā uzstāties? Sanktpēterburga

Dejot uz slidenas grīdas vai nelabvēlīgos apstākļos? Nelabvēlīgos apstākļos.

Enerģiskās vai liriskās dejas? Enerģiskās.

Foršākā Zīles tradīcija? Aplītis pirms koncerta.

Rafaello vai marinēts gurķis? Marinēts gurķis.

Fonogramma vai dzīvais izpildījums? Dzīvais izpildījums.

Dejotāju balle ar vai bez priekšnesumiem? Ar priekšnesumiem.

Mīļākā deja? Aiz ezera augsti kalni.

Kristapa ieteikums jaunajiem dejotājiem: “Nav svarīgi kādā kvalitātē dejo, jo mēģinājumos ir iespējams apgūt prasmes un augt meistarībā. Ir svarīgi kādu emociju gūst no šī hobija. Tā ir lieliska iespēja atslēgties no ikdienas. Lieliska iespēja pavadīt laiku ar dažādiem cilvēkiem. Ja deja ir tuvu sirdij, tad jānāk dejot.”

Foto: Kristaps Kļaviņš, Miervaldis Šteinbergs, Andra Eglīte

Komentāri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.